محصولات


ماموریت لوزه ها کی به پایان می رسد

لوزه ها جز دستگاه لنفاوی بدن هستند که وظیفه مقابل بدن با عفونت ها را به عهده دارد اسم لوزه به گوش همه ما رسیده است، احتمالا اسم لوزه سوم را هم شنیده ایم، اما این لوزه چیست که گاهی می تواند باعث دردسر شود و پای یک بچه چهار پنج ساله را به اتاق عمل بکشاند؟لوزه ها، ۲ توده به اندازه یک زیتون هستند که در عقب دهان و در دو طرف زبان قرار دارند. وقتی لوزه ها کوچک هستند، مثلا در شیرخواران یا بزرگسالان به سختی می توان آنها را دید، ولی در سنین کودکی که لوزه ها بزرگ می شوند، به راحتی می توان آنها را در انتهای دهان مشاهده کرد.لوزه ها جزء دستگاه لنفاوی بدن هستند که وظیفه مقابله بدن با عفونت ها را به عهده دارد. پس لوزه ها بخشی از سیستم ایمنی ما هستند. با این حساب چطور می توان آنها را برداشت؟ آیا در ایمنی بدن اختلالی ایجاد نمی شود؟ مطالعات انجام شده، در بین افرادی که لوزه هایشان برداشته شده و کسانی که لوزه داشتند، نشان داده است که میزان شیوع عفونت و بدخیمی در کسانی که لوزه هایشان را برداشته اند، افزایش نیافته و به نظر می رسد که اگرچه لوزه ها جزئی از سیستم ایمنی بدن هستند، ولی نبود آنها در کل کار این سیستم اختلالی ایجاد نمی کند. لوزه سوم که اسم درست آن آدنوئید است، یک توده لنفی دیگر است که بین دو لوزه قبلی قرار می گیرد، جای این توده در عقب سقف دهان است و به همین خاطر فقط با وسایل مخصوص می توان آن را دید. اگر آدنوئید بزرگ شود، راه عبور هوا از بینی را مسدود می کند.

لوزه ها و آدنوئید، چه تاثیری بر سلامت کودک دارند؟

هوا از طریق مسیری به نام راه هوایی که از بینی شروع می شود و از حلق و نای می گذرد، به ریه ها می رسد و باعث انجام عمل تنفس می شود. لوزه ها و آدنوئید با ایجاد یک حلقه بافتی در حلق این مسیر را احاطه می کنند. حال اگر لوزه ها و یا آدنوئید بزرگ شوند، در مسیر عبور هوا از حلق اختلال ایجاد می شود. در حالت بیداری حتی اگر لوزه و آدنوئید خیلی هم بزرگ شوند، در تنفس کودک مشکلی ایجاد نمی شود، هرچند که علایمی مثل گرفتگی بینی، حرف زدن تودماغی و بازنگهداشتن دهان برای تنفس می تواند ایجاد شود، اما در هنگام خواب چون عضلات حلق شل می شوند، مشکل کودک آشکارتر می شود. در این هنگام از طرفی عضلات حلق شل شده اند و از طرف دیگر جریان هوا به علت تنگی مسیر کاهش یافته است، در نتیجه راه عبور هوا کاملا مسدود می شود و کودک دیگر قادر به نفس کشیدن نیست. بعد از چند ثانیه از قطع تنفس، کودک به طور نسبی هوشیار می شود. سفتی عضلات بر می گردد و گلو دوباره باز می شود و صدایی شبیه آه کشیدن ایجاد می شود.در طول یک خواب شبانه، این چرخه چندین بار تکرار می شود و به همین علت کودکانی که لوزه بزرگ دارند، از یک خواب راحت و آرام محروم هستند. خرخرکردن در خواب هم در بچه ها می تواند از علایم بزرگی لوزه ها باشد. در این حالت در اثر عبور هوا از مجاری هوایی و لرزش بافت نرم در عقب حلق صدای خروپف ایجاد می شود.

عفونت لوزه ها

اگر لوزه ها عفونی شوند، رنگ آنها قرمزتر شده و متورم می شوند و گاهی غشای سفید یا زردرنگی روی آنها را می پوشاند. در این حالت مشکلی که برای کودک ایجاد می شود گلودرد است. اگر عفونت لوزه ها به طور مکرر ایجاد شود، با برداشتن لوزه ها می توان آن را درمان کرد. اگر کودک از هر نظر سالم باشد و فقط مشکلش بزرگی بیش از حد لوزه ها باشد، با انجام عمل جراحی و برداشتن لوزه بیش از ۹۰ درصد مشکلات تنفسی او در هنگام خواب برطرف می شود. البته در چند روز اول بعد از عمل، به علت التهاب ممکن است این بهبودی کاملا آشکار نباشد ولی بعد از گذشت چند روز با کمتر شدن تورم، بهبودی کاملا مشهود خواهد بود. در کودکانی هم که به طور مکرر دچار گلودرد و عفونت لوزه می شوند، برداشتن لوزه ها و آدنوئید، باعث کاهش دفعات گلودرد می شود، اما این به معنی آن نیست که کودک دیگر سرما نمی خورد و گلودرد نمی شود، بلکه فقط تعداد دفعات آن نسبت به قبل بسیار کم می شود.

آیا برداشتن لوزه ها عمل سختی است؟

در نظر اول شاید برای کودک و حتی پدر و مادرها، پیشنهاد برداشتن لوزه ها ترسناک باشد اما واقعیت این است که این عمل یک جراحی ساده است که از طریق دهان انجام می شود و بنابراین هیچ برش یا بخیه ای بر روی پوست وجود ندارد و اگر پس از عمل مشکل در تنفس وجود نداشته باشد و کودک بتواند خوب بنوشد و بخوابد، می تواند از بیمارستان مرخص شود. پس از عمل تا ۲ هفته کودک نباید غذاهای تحریک کننده مثل چیپس و پفک و…. را بخورد در عوض می توان به کودکی که لوزه اش را عمل کرده، مرتب بستنی داد، چون هم ازنظر غذایی مفید است و هم به علت سردبودن باعث کاهش تورم و درد کودک می شود. قبلا در دو هفته اول پس از عمل به طور انحصاری از مایعات استفاده می شد که امروزه هم توصیه می شود، اما بیمار مجبور نیست که فقط مایعات بخورد.در دو هفته اول پس از عمل ممکن است گلودرد وجود داشته باشد و یا کودک مزه بدی در دهانش احساس کند و یا در ساعات اول پس از عمل گوش درد داشته باشد، که همه اینها گذرا است و خود به خود بهبود می یابد ولی اگر شدید باشند می توان از مسکن استفاده کرد. در مجموع باید گفت که برداشتن لوزه ها و آدنوئید، عمل جراحی ساده ای است که اگرچه پدر و مادرها ممکن است رغبتی به انجام آن نداشته باشند ولی وقتی متخصص گوش و حلق و بینی به علت مشکلات مختلف تنفسی و عفونی آن را به صلاح کودک می بیند، نباید از آن ترسید و باید این عمل را انجام داد

مهر ۲۲م, ۱۳۹۰ | 0 views | دسته:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: