محصولات


˝هپاتیت بی˝ بیماری ویروسی،‌ خطرناک اما قابل پیشگیری است

آلودگی به ˝هپاتیت بی˝ به طور عمده از طریق ورود خون فرد آلوده به بدن فرد غیر آلوده سرایت می‌کند، درواقع ˝هپاتیت بی˝ بیماری ویروسی،‌ خطرناک اما قابل پیشگیری است.

مه پاره حقی مقدم مسوول کنترل عفونت و دبیر کمیته آموزش بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت:  کبد عضوی است که در بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن، مانند مقابله با عفونت‌ها متوقف کردن خونریزی، پاک کردن خون از سموم،‌داروها و ذخیره انر‍ژی در بدن نقش ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: هپاتیت بیماری است که به کبد آسیب رسانده و فعالیت آن‌را مختل می‌سازد. در بعضی موارد علیرغم اختلال در عملکرد کبد علایم بیماری ظاهر نشده و در بعضی دیگر علایم اختلال عملکرد کبدی بروز می‌کند. این بیماری به علت‌های مختلف ایجاد می‌شود که مهمترین آن‌ها آلودگی با ویروس‌های ایجاد کننده هپاتیت است که در میان آن‌ها ویروس هپاتیت بی از همه مهمتر است.
 
مسوول کنترل عفونت و دبیر کمیته آموزش بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) افزود: هپاتیت بی شایع‌ترین علت سیروز کبد در ایران و مهمترین علت سرطان کبد در ایران و جهان است. نشانه‌های هپاتیت بی آلودگی به ویروس بی به سه حالت متفاوت ممکن است دیده شود.

حقی مقدم تصریح کرد: هپاتیت انواع مختلف دارد. هپاتیت حاد بیمار پس از یک دوره مقدماتی با نشانه‌هایی مانند تب، ‌سرماخوردگی، تهوع،‌ استفراغ، درد شکم و ادرار تیره دچار زردی می‌شود. یکی از مهمترین علایم زرد شدن چشم ها است، ‌این بیماری به طور معمول خود به خود بهبود می‌یابد و در طی ۶ ماه خون از ویروس پاک می‌شود و در فقط در ۵ الی ۱۰ درصد بیماران بالغ ممکن است بیماری مزمن شود.

وی خاطر نشان کرد: در هپاتیت مزمن نشانه‌ها بسیار غیر اختصاصی است. شایع‌ترین نشانه هپاتیت مزمن،‌ ضعف و خستگی طولانی است گاهی ممکن است زردی خفیف یا خارش وجود داشته باشد. با پیشرفت بیماری ممکن است نارسایی کبدی بروز کند. این افراد باید تحت نظر پزشک قرار گیرند و در صورت نیاز دارو درمانی شوند. این بیماری فقط با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش تشخیص داده می‌شود.

حقی مقدم اظهار داشت: در هپاتیت بدون علامت فرد بدون هیچ‌گونه نشانه بالینی و آزمایشگاهی بیماری کبدی،‌ فقط ویروس هپاتیت را در خون خود دارد و می‌تواند آن‌را به سایرین انتقال دهد این افراد به درمان دارویی نیاز ندارند ولی خطر ابتلا به حالت مزمن هپاتیت در آنها زیاد است و باید هر ۶ ماه یکبار توسط پزشک بررسی شوند.

وی با اشاره به راه‌های انتقال هپاتیت بی اظهار داشت: آلودگی به هپاتیت بی به طور عمده از طریق ورود خون فرد آلوده به بدن فرد غیر آلوده سرایت می‌کند. همچنین روش‌های انتقال آلودگی تماس جنسی حفاظت نشده با فرد آلوده،‌ استفاده مشترک از ابزار آلوده تیز و برنده نظیر سوزن و سرنگ، تیغ اصلاح و مسواک، تماس شغلی با وسایل تیز و برنده آلوده و ‌تزریق مکرر خون یا فراورده‌های خونی آلوده است که در واقع امروزه کنترل خون های اهدایی احتمال آلودگی از این طریق را بسیار اندک است.

حقی مقدم در ادامه افزود: دیالیز با وسایل آلوده و پیوند اعضای آلوده، حجامت،‌ سوراخ کردن گوش،‌ خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل های نامطمئن و آلوده یا هر اقدامی که منجر به سوراخ شدن پوست با وسایل آلوده و غیراستریل شود.

مسوول کنترل عفونت و دبیر کمیته آموزش بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) تصریح کرد: ویروس هپاتیت بی از طریق تماس جنسی، بزاق و تزریق آلوده قابل انتقال است.

حقی مقدم درباره پیشگیری از هپاتیت بی اظهار داشت: دریافت واکسن هپاتیت بی توسط افراد خانواده فرد آلوده که با وی در یک منزل هستند، دریافت واکسن هپاتیت بی توسط افرادی که با خون و ترشحات آلوده سر و کار دارند یا رفتارهای پرخطر از قبیل تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده و اعتیاد تزریقی دارند یا افرادی که به طور مکرر خون و یا فراورده‌های خونی دریافت می‌کنید، پرهیز از استفاده از وسایل تیز و برنده نظیر سرنگ، ‌سرسوزن، تیغ اصلاح و مسواک به طور مشترک، پرهیز از اقداماتی که به سوراخ شدن پوست منجر می‌شود نظیر خالکوبی،‌ تاتو و حجامت به روش غیرعلمی در مراکز غیرمطمئن و آلوده. پرهیز از تماس جنسی مشکوک و حفاظت نشده مهمترین و موثرترین راه محافظت از هپاتیت بی پیشگیری به وسیله واکسیناسیون است.

وی در مورد واکسن هپاتیت بی افزود: این واکسن آنتی‌ژن سطحی ویروس است و معمولا عارضه‌ای بر جا نمی‌گذارد واکسن به صورت عضلانی در بزرگسالان در بازو و در کودکان زیر ۲ سال در ران تزریق می‌شود. دوز واکسن در افراد بالای ۱۰ سال یک میلی لیتر است.

آبان ۲۱م, ۱۳۹۰ | 0 views | دسته:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: